A gamification, vagyis a játékosítás alapja az, hogy a játékok motiváló elemei és mechanizmusai átültethetők a mindennapi élet más területeire is, így a munka világára is. Az olyan tipikus elemek, mint pl. a pontgyűjtés, versengés másokkal, eredmények követése, avatarok és jutalmak elköteleződést váltanak ki a munkavállalóból, miközben jól szórakozik.
Az ötlet onnan ered, hogy számos területen felismerték, hogy a videójátékok olyan eredményeket képesek elérni a motiváció és az elköteleződés terén, ami az üzleti életben is hasznos lenne. A 2010-es években a játékok és az okostelefonok szélesebb körű elterjedésével egyre nagyobb szerephez jutott a játékosítás is, a fogyasztóról átkerült a hangsúly az alkalmazottra.
A jó játékban mindig tudjuk, hogy mire van szükség a győzelemhez
A munka világában azonban a munkavállalók nem mindig tudják, hogy milyen közel vannak az előléptetéshez, fizetésemeléshez, vagy éppen a “game over”-hez. Éppen ezért nagyon motiváló és egyben megnyugtató az állandó visszajelzés a “játékos” teljesítményéről. Fontosak a jól adagolt információk a szabályokról, célokról és jutalmakról, a fejlődés lehetőségeinek tiszta és egyértelmű megfogalmazása, valamint a hibák kezelése.
Jutalmak
Járhat virtuális jutalom azért, ha a munkatárs elér egy bizonyos szintet, pontszámot. Például avatarok, jelvények, rangok a platformon belül. Valós “nyereményt” is adhatunk, ami lényegében bármi lehet a vállalkozás profiljától és kultúrájától függően.
Mindkét módszer tovább ösztönzi a munkavállalókat a további tanulásra, játékra.
Tudásszerzés és meglévő ismeretek frissítése munka közben
Az új ismeretek elsajátítása és a meglévők naprakészen tartása minden pozícióban alapvető. Helyzettől és embertől függően szükség van a tudás gyors frissítésére, mélyebb információkra egy-egy témában, termék-specifikációkra, vagy egy prezentáció részleteire a sikeres üzlet érdekében.
Ezekhez ma már nincs szükség tantermekre vagy a fiók mélyén lévő papírkupac átbogarászására. Elég egy átfogó online felület, ahonnan mindent elérhetnek, amikor csak akarnak, mobilról is. Ne felejtsük el azt sem, hogy a munka közben tanulás nem a munkaidő pazarlása, épp ellenkezőleg, növeli a munkaerő hatékonyságát.